ال کارنیتین چیست؟ – مکمل سازی ستارگان نیک ال کارنیتین چیست؟ – مکمل سازی ستارگان نیک
زمان : 22 بهمن 1398 دسته بندی : مقالات علمی

ال کارنیتین چیست؟ 

کارنیتین یک پروتئین طبیعی است که در گوشت و لبنیات وجود دارد، اما بدن انسان هم می تواند در صورت نیاز با ترکیب دو اسید آمینه متیونین و لیزین آن را بسازد. کارنیتین به علت نقش مهمی که در سوخت وساز و تامین انرژی سلولی دارد، ماده ای ضروری برای بدن به شمار می آید. اگرچه ال کارنیتین و دی کارنیتین یک فرمول شیمیایی دارند و تنها دو شکل متفاوت فضایی از کارنیتین هستند، با این حال وجود ال-کارنیتین برای بدن ضروری است، در حالی که دی کارنیتین ماده ای سمی به شمار می آید.

مزایای استفاده از ال کارنیتین :

کمک به سوزاندن چربی ها و کاهش وزن:

این ماده اسیدهای چرب و بعضی مواد سمی درون سلولی را به درون میتوکندری ها می برد تا بسوزاند و انرژی آزاد نمایند به همین دلیل وجود آن برای سوخت وساز بدن حیاتی است. پس مطمئنا ال کارنیتین به سوزاندن چربی ها کمک می کند در حقیقت این ماده زمانی می تواند به عنوان مکمل کاهش وزن عمل نماید که فرد کمبود آن را داشته باشد و یا تمرینات سنگین ورزشی انجام دهد و همچنین ذخایر کربوهیدرات در بدن کاهش یابد و بدن مجبور به تامین انرژی از طریق ذخایر چربی باشد.

کمک به بدنسازی و تقویت عضلات:

ال کارنیتین اثر خوبی در بازسازی و ترمیم عضلات دارد افرادی که بدنسازی انجام می دهند و یا برای کاهش وزن تمرینات سنگین ورزشی انجام می دهند افرادی که به دلایلی مانند بیماری دچار آسیب عضلانی و یا تحلیل رفتن عضلات گردیده اند و افراد مسن که هم تحلیل عضلانی دارند و هم به علت رژیم های خاص ال کارنیتین کافی دریافت نمی کنند، بیشترین استفاده را از ال کارنیتین می برند.

مصرف ال کارنیتین در ورزشکاران و کسانی که تمرینات سنگین ورزشی و بدنسازی انجام می دهند، آسیب های وارده به عضلات را نیز محدود می سازد مصرف ال کارنیتین در ورزش های استقامتی مانند دوی استقامت و ماراتن، شنا، دوچرخه سواری و کوهنوردی باعث افزایش استقامت ورزشکاران می گردد.
در افرادی که رژیم گیاه خواری دارند و یا کلا گیاه خوار هستند سطوح ال کارنیتین در بدنشان بسیار پایین است در نتیجه مصرف مکمل برای آنها بسیار مناسب است.

 

ال کارنیتین

 

بهبود علائم بیماری ها با ال کارنیتین:

مطالعات نشان داده شده است که مشکلات بیماران دچار نارسایی قلبی و بیماران دچار پرکاری تیروئید نیز با مصرف این مکمل کمتر گردیده است. بیشتر تحقیقات نشانگر آن است که مصرف ال کارنیتین باعث افزایش تعداد اسپرم ها و میزان حرکت آنها در مردانی می شود که دچار کمبود تعداد اسپرم و یا ضعف حرکت آنها هستند و به همین دلیل دچار عقیم بودن نسبی می باشند.

در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه هم که مشکل از دست دادن پروتئین های خون را دارند ال کارنیتین به جایگزین کردن پروتئین از دست رفته کمک نموده است.

 

منابع غذایی موجود در ال کارنیتین :

 

  • گوشت قرمز۸۱ میلیگرم در هر ۸۵ گرم
  • گوشت خوک ۲۴ میلیگرم در هر ۸۵ گرم
  • ماهی ۵ میلیگرم در هر ۸۵ گرم
  • مرغ ۳ میلیگرم در هر ۸۵ گرم
  • شیر ۸ میلیگرم در هر ۲۲۷۷ میلی لیتر

 

ال کارنیتین

میزان مصرف مجاز روزانه :

میزان مصرف استاندارد روزانه ، ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم است که این میزان دارای تاثیر کافی و حداقل عوارض جانبی می باشد نوع استیل این مکمل می تواند تا ۲۵۰۰ میلی گرم در روز هم استفاده گردد.

این مکمل به عنوان یک چربی سوز در بین افراد جامعه و مخصوصا ورزشکاران شناخته شده است در حالیکه برای سلامت قلب و عملکرد بهتر مغز و همچنین کمک به بهبود بعضی از بیماریها مفید واقع شده است.

انواع محصولات:

محصولات چربی سوز

 

بازگشت به صفحه قبل >>
Call Now Button