مکمل ال کارنیتین چیست؟ – مکمل سازی ستارگان نیک مکمل ال کارنیتین چیست؟ – مکمل سازی ستارگان نیک
زمان : 07 آذر 1400 دسته بندی : مقالات علمی

مکمل ال کارنیتین چیست؟

 


 

ال کارنیتین یک ماده شیمیایی است که در مغز، کبد و کلیه انسان ساخته می شود. به بدن کمک می کند تا چربی را به انرژی تبدیل کند.

 

 

 

 

ال-کارنیتین در بدن از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته می شود و برای آزادسازی انرژی از چربی مورد نیاز است. اسیدهای چرب را به میتوکندری، نیروگاه سلول‌ها، منتقل می‌کند. ال-کارنیتین بیشتر به دلیل دخالت آن در اکسیداسیون میتوکندری اسیدهای چرب با زنجیره بلند شناخته شده است.

ال کارنیتین برای عملکرد قلب و مغز، حرکت عضلات و بسیاری از فرآیندهای دیگر بدن مهم است. بدن می تواند ال-کارنیتین را به مواد شیمیایی دیگری به نام استیل-ال-کارنیتین و پروپیونیل-ال-کارنیتین تبدیل کند.

مکمل ال کارنیتین، برای افزایش سطح ال کارنیتین در افرادی که سطح طبیعی ال کارنیتین آنها بسیار پایین است استفاده می شود. برخی افراد همچنین از ال کارنیتین برای بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های جدی کلیوی و بسیاری از بیماری های دیگر استفاده می کنند.

 

 

انواع ال کارنیتین:

 

ال-کارنیتین فرم  فعال بیولوژیکی است که در بدن، غذاها و بیشتر مکمل ها یافت می شود.

 

چندین نوع دیگر کارنیتین وجود دارد :

 

دی کارنیتین:
 این شکل غیرفعال ممکن است با مهار جذب سایر اشکال مفیدتر، کمبود کارنیتین در بدن شما ایجاد کند .

 

استیل ال کارنیتین:
 اغلب ALCAR نامیده می شود، این احتمالا موثرترین شکل برای مغز شما است. مطالعات نشان می دهد که ممکن است برای افراد مبتلا به بیماری های عصبی مفید باشد .

 

پروپیونیل-ال-کارنیتین: 
این فرم برای مشکلات گردش خون، مانند بیماری عروق محیطی و فشار خون بالا مناسب است. ممکن است تولید اکسید نیتریک را افزایش دهد که جریان خون را بهبود می بخشد.

 

ال-کارنیتین ال تارتارات: 
به دلیل سرعت جذب سریع، معمولاً به مکمل های ورزشی اضافه می شود. ممکن است به درد عضلانی و بهبودی در ورزش کمک کند

 

 

 

برای اکثر افراد، استیل-ال-کارنیتین و ال-کارنیتین برای استفاده عمومی موثرترین هستند. با این حال، همیشه باید فرمی را انتخاب کنید که برای نیازها و اهداف شخصی شما بهترین است.

 

 

 

 

 

مزایای ال کارنیتین چیست؟

 

 

به نظر می رسد که در بیماری های کبدی که سطح آمونیاک، علائم آنسفالوپاتی کبدی و نشانگرهای مختلف عملکرد ضعیف کبد را کاهش می دهد، کاربرد بالایی دارد. بهبود در کیفیت اسپرم با مکمل های دوزهای بالا و بهبود در باروری مردان در تعداد کمی از مطالعات مشاهده شده است. به نظر می رسد با کاهش برخی از علائم به زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک کمک می کند، و یک مطالعه افزایش باروری را نشان داد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

 

ال کارنیتین نیز به نظر می‌رسد که خستگی را در افراد مسن با استقامت عضلانی کم کاهش می‌دهد، اما اثرات آن بر ورزشکاران در طول فعالیت بدنی چندان ثابت نیست، اگرچه تحقیقات از پیشرفت‌های جزئی حمایت می‌کند. ال-کارنیتین ممکن است کمی آسیب عضلانی را در طول تمرینات مقاومتی محدود کند.

 

به نظر می رسد که اثرات مفید جزئی بر فشار خون، گلوکز خون، حساسیت به انسولین، پروفایل لیپیدی، استرس اکسیداتیو و التهاب دارد. به طور کلی، به نظر می رسد در سندرم متابولیک مفید باشد اما انتخاب اول نیست.

 

آیا ال کارنیتین به کاهش وزن کمک می کند؟

 

 

ال کارنیتین به کاهش خستگی کمک کند و منجر به افزایش فعالیت بدنی می شود. ممکن است سطوح بسیار پایین کارنیتین منجر به اختلال در اکسیداسیون اسیدهای چرب شود.با مصرف منظم ال کارنیتین می توان اکسداسیون چربی ها را افزایش داد.

 

آیا ال کارنیتین باید مصرف کنیم؟

 

 

سطح ال کارنیتین شما تحت تأثیر میزان غذا خوردن و میزان تولید بدن شما قرار دارد.به همین دلیل، سطح ال کارنیتین اغلب در گیاهخواران و وگان ها پایین تر است، زیرا آنها محصولات حیوانی را محدود می کنند یا از آنها استفاده نمی کنند .

افراد مسن نیز می توانند از مکمل های ال کارنیتین بهره مند شوند. تحقیقات نشان می دهد که سطوح ال کارنیتین بدن شما با افزایش سن کاهش می یابد .در یک مطالعه، ۲ گرم ال کارنیتین باعث کاهش خستگی و افزایش عملکرد عضلات در افراد مسن شد. تحقیقات دیگر نشان می دهد که استیل-ال-کارنیتین همچنین ممکن است به تقویت سلامت و عملکرد مغز با افزایش سن کمک کند .

علاوه بر این، خطر کمبود برای کسانی که بیماری هایی مانند سیروز و بیماری کلیوی دارند، بیشتر است. اگر یکی از این شرایط را دارید، این مکمل مفید است.

 

مانند هر مکمل دیگری، قبل از مصرف ال کارنیتین باید با پزشک خود صحبت کنید.

 

 

 

منابع غذایی موجود در ال کارنیتین :

  • گوشت قرمز۸۱ میلیگرم در هر ۸۵ گرم
  • گوشت خوک ۲۴ میلیگرم در هر ۸۵ گرم
  • ماهی ۵ میلیگرم در هر ۸۵ گرم
  • مرغ ۳ میلیگرم در هر ۸۵ گرم
  • شیر ۸ میلیگرم در هر ۲۲۷ میلی لیتر

میزان مصرف مجاز روزانه

 

 

دوز استاندارد ال-کارنیتین ۵۰۰-۲۰۰۰ میلی گرم در روز است.

 

استیل ال کارنیتین: 
  این فرم برای سلامت و عملکرد مغز بهترین است. دوزها از ۶۰۰ تا ۲۵۰۰ میلی گرم در روز متغیر است.

 

ال-کارنیتین ال تارتارات:
 این فرم برای عملکرد ورزشی مؤثرتر است. دوزها از  ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی گرم در روز متغیر است.

 

پروپیونیل-ال-کارنیتین:
این فرم برای بهبود جریان خون در افرادی که فشار خون بالا  یا شرایط بهداشتی مرتبط دارند بهترین است. دوزها از ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز متغیر است.

 

حداکثر ۲۰۰۰ میلی گرم (۲ گرم) در روز در دراز مدت بی خطر و موثر به نظر می رسد.

 

 

بازگشت به صفحه قبل >>
Call Now Button