مکمل ورزشی بدنسازی – مکمل سازی ستارگان نیک مکمل ورزشی بدنسازی – مکمل سازی ستارگان نیک
زمان : 22 تیر 1399 دسته بندی : مقالات علمی

مکمل ورزشی  بدنسازی چیست ؟

 

نوعی از مکمل های تغذیه ای است که هدف از مصرف کردن آنها ،اینست که رژیم غذایی معمولی کامل شود و همچنین برای بهتر شدن سلامتی و یا افزایش عملکرد ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.مکمل های ورزشی به شکل پودر،قرص،کپسول،نوشیدنی،انواع شکلات بارها با طعم های مختلف وجود دارند .

در واقع مصرف یک مکمل ورزشی میتواند اهداف مختلفی اعم از کمک به عضله سازی ،افزایش قدرت و توان،افزایش استقامت،تامین آب مورد نیازبدن ،متابولیسم و سوخت و ساز،افزایش وزن ،کاهش وزن و همینطور جبران ویتامینها و املاح و مواد معدنی را تامین نماید .

رایج ترین مکمل های های مورد استفاده در بین ورزشکاران مکمل های مولتی ویتامینها و مولتی مینرالها،کربوهیدراتها،کراتین وپروتئینی هستند.

مولتی ویتامین و مینرال
مولتی ویتامین و مینرال

انواع مکمل های ورزشی

مکمل های افزایش وزن:

گینرها: این مکمل ها از کربوهیدراتها ،پروتئین ها،چربیها ،ویتامین ها و مواد معدنی تشکیل شده اند.غالبا گینرها مقادیر زیادی کربوهیدرات دارند که به دلیل داشتن کالری بالای در افزایش وزن موثرند.

مس: نوعی مکمل افزایش وزن هستند که از کربوهیدراتها ،پروتئین ها،چربیها ،ویتامین ها و مواد معدنی تشکیل شده اند. نسبت پروتئین مس بیشترازگینرها است و مناسب برای افزایش حجم عضلانی و وزن است.

کربوهیدراتها: جز مکمل های پایه ای برای افزایش وزن و سطح انرژی محسوب می شوند که بصورت ساده و پیچیده موجود می باشند.

پروتئینهای ترکیبی: این مکملها از ترکیب چند نوع پروتیین مانند:پروتئین شیر،پروتئین کازئین ، پروتئین وی پروتئین سفیده تخم مرغ،پروتئین سویاو پروتئین هیدرولیز گوشت گاو تشکیل شده اند که کربوهیدرات ها ، ویتامین ها و مواد معدنی نیز در ترکیبات آنها دیده می شوند.


پروتئین کازئین چیست ؟ 

 پروتئین وی چیست؟

 

کراتین: جز مطمئن ترین وموثرترین مکمل ورزشی در افزایش وزن و قدرت است وکمک می کند تا افزایش وزن سرعت بیشتری بگیرد.

مکمل های کاهش وزن:

سی ال ای : این مکمل جز چربی سوزهای پر طرفدار است و کمک به افزایش سوخت و ساز بدن می کند.

 سی ال ای چیست ؟

 

ال کارنیتین: یکی از پرکاربرد ترین مکمل های ورزشی درجهت کاهش وزن است وبه صورت مایع و قرص موجود می باشد.

 

 ال کارنیتین چیست ؟ 

 

کافئین: این مکمل باعث افزایش انرژی و افزایش سوخت و ساز بدن می شود.

 

 کافئین تائورین چیست ؟

مکمل های آمینو اسیدی:

اسیدهای آمینه از اجزای اصلی مکمل های پروتئینی هستند، و خود به صورت مجزا در جهت ترمیم و رشد عضلات به کار می روند،که شامل : بی سی ای ای، گلوتامین، آرژنین، آمینو وی،آمینوهای ترکیبی مانند: آمینو تائورین، آمینو آرژنین و… می باشند.

 

مکمل های ورزشی سلامتی و تندرستی: این مکمل ها از ویتامین ها ، مواد معدنی ، کوآنزیم ها ، امگا ۳ و محصولات ویژه ای مانند پروبیوتیک ها،گلوکزآمین و…. تشکیل شده اند.

درست است که می توان نیاز به مکمل های تندرستی را با تغذیه مناسب و رژیم غذایی اصولی برطرف کرد اما حدود نیمی از مردم عادی و ورزشکاران از مکمل های تندرستی و ورزشی استفاده می کنند.

 

نکته مهم در مورد مصرف مکملهای ورزشی چیست ؟

انتخاب نوع مناسب مکملهای ورزشی بر اساس سن، شرایط جسمانی ، آمادگی و جنسیت فرد مهم است.

ویتامین سی + عصاره رز هیپ
ویتامین سی

 

بازگشت به صفحه قبل >>
Call Now Button