سی ال ای چیست

سی ال ای چیست 1

این مکمل خوراکی و مختصر شده واژه «اسید لینولئیک مزدوج» است سی ال ای یک نوع اسید چرب اشباع نشده است که به گروه اسیدهای چرب ضروری تعلق دارد. این ماده به طور طبیعی در گوشت گاو و لبنیات یافت می شود و مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که باعث چربی سوزی می‌شود. در حقیقت مکمل Cla یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های چربی سوزی در جهان است، برخی افراد بر این باور هستند که این مکمل می‌تواند سایر خواص سالم چربی‌ها را نیز با خود داشته باشد.
فواید مصرف cla
علت محبوبیت Cla به عنوان مکمل غذایی ارتباط آن با کاهش وزن و لاغری است. مصرف این مکمل می‌تواند باعث کاهش وزن و چربی سوزی از طریق یک سری واکنش‌های بیوشیمیایی شود که این خود در نهایت باعث افزایش میزان متابولیسم پایه می‌شود. افزایش میزان متابولیسم پایه بدین معناست که باید کالری بیشتری برای انجام یک فعالیت سوزانده شود.

متابولیسم پایه حداقل مقدار انرژی است که بدن نیاز دارد تا فعالیتی را انجام دهد Cla. در تغییر یک سری واکنش‌های متابولیکی که فعالیت سلول‌های چربی بدن را تنظیم می‌کنند، دخیل است. تصور می‌شود که از طریق افزایش ، سی ال ای، BMR می‌تواند میزان درصد چربی به عضله را کاهش داده و مصرف انرژی را افزایش دهد.
طبق مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها در سال ۱۹۹۸ صورت گرفته است. (این آزمایش برای ۶ هفته انجام شد که به گروهی از موش‌ها Cla داده شد و برای باقی موش‌ها این مکمل استفاده نشد)، مشخص شد که پس از ۶ هفته آن گروه از موش‌هایی که مکمل مصرف کرده بودند به طور قابل ملاحظه‌ای در میزان انرژی مصرفی، میزان رشد و توده چربی بدن کاهش داشتند. (بدون در نظر گرفتن ترکیب مواد خوراکی داخل رژیم مصرفی آن‌ها) این داده‌ها نشان می‌دهد که سی ال ای باعث افزایش میزان سوخت و ساز در موش‌ها و کاهش توده چربی در بدن آن‌ها شد.
از طرف دیگر این مکمل لاغری سبب افزایش رشد عضلانی می‌شود. از آنجایی که عضلات به طور متابولیکی در حال فعالیت هستند، یک افزایش در توده بدون چربی (عضلات) به معنی کالری سوزی بیشتر بدن است. مصرف مکمل Cla سبب کاهش کلسترول بد خون، مقاومت انسولین و سطوح قند خون می‌شود. این مکمل همچنین سبب تقویت دستگاه ایمنی بدن می‌شود.
عوارض قرص cla
در صورت مصرف این مکمل به مقدار بیش از اندازه، احتمالاً باید انتظار بروز عوارض جانبی سی ال ای (مشابه با تمام مکمل‌های غذایی دیگر) را داشته باشید. این عوارض شامل درد شکمی، اسهال، تهوع و نفخ و همچنین افزایش خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت در افراد چاق می‌شود Cla می‌تواند برای جنین و نوزادان خطرناک باشد، بنابراین مادران باردار باید از مصرف این مکمل خودداری کنند.
طریقه مصرف سی ال ای چگونه است؟ چه زمانی و چه مقدار باید از مکمل Cla مصرف کرد؟
دوزهای متفاوتی برای مصرف این مکمل پیشنهاد شده است. به عبارت دیگر برای کمک به کاهش توده چربی بدن، میزان مصرف آن باید بین ۱.۸ تا ۷ گرم از سی ال ای به طور روزانه باشد. مکمل‌های اسید لینولئیک معمولاً به شکل کپسول جامد ژله‌ای و یا به صورت پودر در اشکال و غلظت‌های مختلف وجود دارد.
برای کسب نتایج بهینه، توصیه می‌کنیم ۲ عدد کپسول ژله‌ای یا تبلت همراه با ۱ تا ۳ وعده غذایی در طول روز مصرف کنید. شما باید از بین محصولات متنوع Cla محصولی را استفاده کنید که حاوی ۸۰٪Cla باشد. توجه داشته باشید که مصرف این مکمل با مواد خوراکی حاوی پروتئین بالا مانند شیر سبب کاهش وقوع حالاتی مانند اسهال و تهوع می‌شود.
منابع cla
منابع حیوانی
• گوشت گاو
• گوشت خوک
• مرغ
• شیرگاو
• پنیر کاتیج
• پنیر چدار