پودر پروتئین چیست؟

پودر پروتئین

پودر پروتئین

پودرهای پروتئینی بر اساس ماده اصلی تشکیل دهنده آن، انواع مختلفی دارند، مانند پروتئین آب پنیر، پروتیین سویا و پروتیین کازیین .می‌توان گفت پروتئین آب پنیر (Whey) بیشتر مورد استفاده است، چون می‌توان آن را یک پروتئین کامل دانست چرا که شامل تمامی اسید آمینه های ضروری می‌باشد و از لحاظ سرعت جذب و ارزش بایولوژیکی در سطح بالایی قرار دارد.
علت مصرف پروتئین تأمین پروتئین مورد نیاز بدن برای سوخت و ساز و همچنین فعالیت ورزشی است. در بیشتر موارد می‌توان با مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین این نیاز را تأمین کرد. اما در برخی موارد نیز این امکان شاید وجود نداشته باشد و یا فرد بخواهد از منبع کامل پروتئین بهره ببرد در نتیجه به مصرف پودر پروتئین روی می‌آورد.
چرا و در چه مواقعی از پودر پروتئینی می توانیم استفاده کنیم؟
وقتی در حال رشد هستیم
بدن یک نوجوان به دلیل اینکه در سن رشد است و اگر فعالیت ورزشی نیز داشته باشد، نیاز بیشتری به مصرف پروتئین دارد تا هم نیاز سوخت و ساز بدنش تأمین شود و هم فعالیت ورزشی که دارد. این می‌تواند یکی از دلایل باشد..
وقتی که به تازگی ورزش را شروع کرده‌ایم
طبیعتاً در چنین شرایطی بدن ما نیاز بیشتری به پروتئین خواهد داشت، این بدین معنی نیست سریعاً سراغ پودر پروتئین برویم، بلکه منظور میزان پروتئین دریافتی است.
وقتی ورزش مستمر داریم اگر در طول هفته چند روز به صورت مستمر تمرین دارید، بدن ‌شما به پروتئین بیشتری نیاز خواهد داشت.
وقتی که در دوران درمان آسیب دیدگی قرار دارید
ورزشکارانی که دچار آسیب‌های ورزشی شده‌اند، برای درمان آسیب به پروتئین بیشتری نیاز دارند.
اگر از رژیم گیاهخواری پیروی می کنید.
کسانی که گیاهخوار هستند؛ از منابع پروتیینی مهمی مانند گوشت، مرغ، ماهی و گاهی لبنیات و تخم مرغ استفاده نمی کنند. بنابراین اگر از منابع پروتِینی گیاهی به طور کامل استفاده نکنند نیاز بیشتری به مصرف پودر پروتئین دارند.

چگونه بدانید به مصرف مکمل پروتئین نیاز دارید؟

اگر مقدار پروتئین مورد نیاز بدن را محاسبه کرده‌اید و به دلیل فعالیت ورزشی نیاز به مصرف مکمل دارید، باید بدانید در این شرایط لازم است:
خستگی غیرعادی، احساس ضعف مخصوصاً هنگام ورزش یا طولانی شدن دوران نقاهت پس از جراحی یا آسیب.

محاسبه پروتئین مورد نیاز – روزی چقدر پروتئین مصرف کنیم؟

توصیه‌هایی که در ادامه مطرح می‌شود، پیشنهادی از طرف کالج آمریکایی طب ورزشی و آکادمی تغذیه و رژیم غذایی است.

• برای بزرگسالان؛ هر کیلوگرم از وزن بدن به ۸/. گرم پروتئین در طول روز نیاز دارند.
• ورزشکارانی که به صورت تفریحی ورزش می‌کنند، ۱/۱ تا ۱/۴ گرم پروتئین.
• ورزشکارانی که در سطح رقابتی فعالیت دارند، به ۱/۲ تا ۱/۴ گرم پروتئین نیاز دارند.
• برای بدنسازان نیز ۱/۵ تا ۲ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در طول روز

نکته برای ورزشکاران نوجوان
همانطور که توضیح دادیم پروتئین برای ورزشکاران مهم است، توصیه‌های زیر پیشنهاد آکادمی تغذیه و رژیم غذایی برای نوجوانان است. برای هر پوند از وزن یعنی ۴۵۳ گرم به ۰.۴ تا ۰.۵ گرم پروتئین در روز نیاز دارند. برای ورزشکاران نوجوان این مقدار بیشتر است، یعنی ۰.۵ تا ۰.۸ گرم در طول روز.
مصرف بیش از اندازه برای بدن، می‌تواند منجر به کم آب شدن بدن و یا آسیب به کلیه و کبد شود. پیشنهاد می شود نوجوانان میزان پروتئین مورد نیاز را از مواد غذایی دریافت کنند. در نهایت فراموش نکنید، پودرهای پروتیینی کامل کننده رژیم غذایی ما هستند واولویت با غذاهایی که دارای پروتیین بالا هستند است. اگر رژیم غذایی سالم و طبیعی داشته باشید به نحوی که نیاز بدن را تأمین کنید، نیازی به مصرف پودر پروتئین ندارید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *