پروتئین وی – مکمل سازی ستارگان نیک پروتئین وی – مکمل سازی ستارگان نیک
زمان : 12 مرداد 1398 دسته بندی : اهداف ورزشی, بلاگ, مقالات علمی

پروتئین وی در بخش مایع شیر قرار دارد وقتی پنیر تولید می شود چربی شیر دلمه می زند وی از آن  به عنوان محصول جانبی  جدا می شود که همان آب پنیر است. شیر حاوی  پروتئین وی ۲۰ درصد و کازئین ۸۰ درصداست. پروتئین وی  به تنهایی طعم خوبی ندارد به همین دلیل  آن را طعم دار می‌کنند پروتئین از آمینو اسیدهای ضروری و غیر ضروری تشکیل شده است این پروتئین از سطح زیادی از اسیدهای  شاخه دار که همان  بی سی ای ای BCAA  باشد تشکیل شده است و همچنین سرشار از گلوتامین است.

پروتئین وی  بالاترین ارزش  بیولوژیکی پروتئین را دارد ارزش بیولوژیکی بدین معناست که چه مقدار از پروتئین که مصرف می شود  جذب بدن میشود این ارزش در تخم مرغ ۱۰۰ است و در پروتئین ۱۰۴ است یعنی کل پروتئین جذب بدن میشود.

یکی از مهمترین دلایل مصرف مکمل پروتئین وی افزایش حجم و قدرت عضلانی است پروتئین در بین ورزشکاران مخصوصا بدنساز ها از محبوبیت بالایی برخوردار است اثرات مهم پروتئین وی

این مکمل باعث افزایش ترشح هورمون های عضله ساز مانند  انسولین شود این مکمل سرشار از  آمینو اسید لوسین  است که برای سنتز پروتئین و ساخت سلول عضلانی بسیار مهم است  نکته بعدی  جذب سریع پروتئین وی در  مقایسه با سایر پروتئین ها است.

بهترین زمان مصرف مکمل بعد از تمرین می باشد همچنین می توان قبل از تمرین هم از آن استفاده کرد اما  سنتز پروتئین عموماً بعد از تمرین بیشتر اتفاق می افتد . انواع پروتئین وی: وی کنسانتره، وی ایزوله و وی هیدرولیزکه هرکدام مقدار درصد پروتئین وی  آن با همدیگر فرق می کند. کنسانتره حدود  ۸۰ تا۸۲  درصد پروتئین وی دارد. ایزوله حدود ۹۰ درصد و هیدرولیز حدود ۹۵ درصد پروتئین وی دارد و هر چه درصد پروتئین می رود ارزش آن بیشتر می شود چون  مقدار  کربوهیدرات و چربی آن کمتر می شود.

ملاحظاتی هم وجود دارد برای افرادی که از قبل مشکلات کبدی و  کلیوی  دارند باید در مصرف پروتئین دقت بیشتری داشته باشند ویا با پزشک مربوطه  مطرح کنند. پروتئین وی کمک به کاهش وزن می کند افرادی که میزان بالای وی مصرف  کردند چربی از دست دادند و توانستند عضلات  بیشتری را نگهداری و اضافه کنند.  در چند تحقیق و مطالعات عمل آمده  در خصوص پروتئین وی مشخص شد که این مکمل یک پروتئین   مستعد برای کاهش نرخ سرطان مبارزه با اچ آی وی افزایش قدرت ایمنی بدن پایین آورنده کلسترول کاهش فشار خون و افزایش عملکرد فیزیکی بدن به عنوان نمونه می توان نام برد این مکمل نیز در افرادی  که مبتلا به بیماری اچ  آی وی هستند کمک  بسیاری در نگهداری عضلات و جلوگیری از  ضعف عضلانی آنها می کند.

بازگشت به صفحه قبل >>
Call Now Button