هلدینــگ ســـتــارگان نیــک

تولید کننده انواع مکملهای دارویی،غذایی و ورزشی


ده مزیت استفاده از کراتین


کراتین منو هیدرات مکمل افزایش انرژی و کارایی بدن

کراتین چیست؟

 

کراتین مولکولی است که از اسید های آمینه در کبد ، کلیه ها و پانکراس ساخته می شود . کراتین گروه های فسفات پرانرژی را به شکل فسفوکراتین ذخیره می کند. این گروه های  فسفات را  به ADP و سپس به ATP  تبدیل میکنند  و حامل انرژی اولیه سلولی اند . بدن از این انرژی به هنگام فعالیت بدنی ، ذهنی استفاده می نماید .

کراتین در برخی از غذاهای حیوانی و بیشتر در گوشت و ماهی یافت می شود ، ورزشکاران معمولا آن را به صورت پودر یا کپسول مصرف می کنند.

 

مزایای اصلی کراتین چیست؟

 

مزیت اصلی کراتین  بهبود عملکرد ورزشی از طریق تامین انرژی سلولی است. هنگامی که کراتین همراه با ورزش های مقاومتی استفاده می شود، ​​توده بدون چربی  بطور متوسط افزایش می یابد..

اگرچه کراتین برای عملکرد شناختی بسیار کمتر از عملکرد فیزیکی مورد تحقیق قرار گرفته است اما در برخی زمینه ها به نظر می رسد کراتین  موجب بهبود خستگی ذهنی  درمواردی که به فعالیت ذهنی و اختلال خواب مربوط است شده است .

 

عوارض اصلی کراتین چیست؟

برخی از عوارض استفاده از کراتین مانند ابتلا به اسهال و حالت تهوع در خصوص استفاده بیش از میزان توصیه شده در یک بازه زمانی گزارش شده است دوزهای توصیه شده  باید در طول روز و همراه با غذا مصرف شوند. مکمل کراتین معمولاً منجر به افزایش وزن می شود که تا حدی به دلیل افزایش احتباس آب در عضلات است . در نتیجه ممکن است برای افرادی که در ورزش های حساس به وزن رقابت می کنند، نگران کننده باشد.

 

عملکرد کراتین در بدن

آدنوزین تری فسفات (ATP) مولکولی است که انرژی را  به درون  سلول ها حمل می کند و منبع اصلی سوخت برای ورزش های سنگین است. هنگامی که سلول ها از ATP برای انرژی استفاده می کنند، این مولکول به آدنوزین دی فسفات (ADP) و آدنوزین مونوفسفات (AMP) تبدیل می شود. کراتین در سلول ها به شکل کراتین فسفات (یا فسفوکراتین) وجود دارد ، فسفو کراتین یک دسته  فسفات پرانرژی را به ADP اهدا می کند، سپس این مولکول را دوباره به ATP تبدیل می کند.

با افزایش مجموع کل فسفوکراتین سلولی، مکمل کراتین می تواند بازیافت ADP را به ATP تسریع کند و در نتیجه انرژی بیشتری را برای تمرینات با شدت بالا در دسترس قرار می دهد. این افزایش در دسترس بودن انرژی می تواند باعث بهبود قدرت و توان خروجی ورزشکار شود.

ده مزیت استفاده از کراتین

  • کمک به افزایش انرژی و توان ورزشی
  • کمک به افزایش انقباض و حجم عضلانی از طریق افزایش احتباس آب
  • کمک به افزایش توان و قدرت ذهنی
  • جلوگیری از ابتلا به پارکینسون
  • افزایش گردش خون
  • کمک به کاهش DHT ( دی هیدرو تستوسترون )
  •  کمک به افزایش هورمون تستوسترون
  • کاهش سطح گلوکز خون و جلوگیری از ابتلا به دیابت
  • کاهش تنش و اضطراب
  • کاهش خستگی حین ورزش

 

 

 


کراتین منو هیدارت افزایش حجم عضلات تستوسترن افزایش انرژی